Pomáhajú nám umelé hormóny?

V posledných desaťročiach boli v móde umelé hormóny. Podstatné bolo, že aspoň trochu zmiernili prejavy hormonálnej nerovnováhy, ktorá prichádza okolo 40-tky. Lenže? Skutočne sú jediným riešením toho, aby sme sa dobre cítili iba umelé hormóny?

Keď už sa raz na ne dáte, musíte ich zobať každý deň, inak nefungujú. Čo na to hovoria naše obličky, pečeň a ďalšie orgány, to nás akosi, mierne povedané, nezaujjíma. Našťastie, v poslených rokoch nastúpil trend zdravého životného štýlu, ktorý prirodzene odmieta všetko umelé.

Čo však s tými, ktorých trápi znížená funkcia štítnej žľazy, teda hypotyreóza? Môžu prežiť bez umelých hormónov?

„Problémy mi začali po pôrode môjho druhého dieťaťa. Celý deň som bývala veľmi unavená, niekedy som nevládala ani vstať z postele. Najprv som si myslela, že sú to len popôrodné stavy, ale môj stav sa ani po čase nezlepšoval, práve naopak,“ hovorí moja klientka 49 ročná Jana z Trnavy. Mala neustále zmeny nálad, depresie, priberala. Nemala energiu a chuť na nič. Až keď manžel začal štrajkovať, prinútilo ju to navštíviť lekára. Krvné testy potvrdili hypotyreózu. Začala brať umelé hormóny, lenže jej telo ich odmietalo. Keďže sa necítila stále dobre, začala hľadať iné cesty.

Pacienti s hypotyreózou postupne dostávajú stále vyššie dávky už hotového umelého hormónu, ktorý väčšinou berú do konca života a pritom ich stále viac trápi priberanie, pocit nafúknutosti či naliatosti, veľká únava depresie a nechuť čokoľvek robiť. V mnohých prípadoch majú ženy cysty, či už na štítnej žľaze alebo na maternici, vaječníkoch alebo prsníkoch a osteoporózu.

Príroda má vždy odpoveď

Dnešný prísun jódu je absolútne nedostatočný. Najväčší podiel na jeho odbúravaní z tela majú totiž psychický a fyzický stres, ktorého máme všetci veľmi veľa. Som presvedčená, že aj to je jeden z dôvodov, prečo tak veľa ľudí trpí ochoreniami štítnej žľazy a tým aj celého metabolizmu.

Našťastiesú na naše telá rozumnejšie ako si myslíme. Prečo by mali prijímať syntetický hormón, ktorý im jednoducho nesedí? Štítna žľaza po ňom doslova zlenivie a prestane vyrábať svoje hormóny. Príroda však pozná cestu von z tohto naoko začarovaného kruhu.

Štítna žľaza jednoducho potrebuje jód, ale taký, ktorý jej bude vyhovovať. V potravinách ho takmer niet, keďže nie je ani v pôde, nie sme ani prímorský národ, ktorý by ho dostával o niečo viac v potrave, ale zase v anorganickej forme, ktorá má svoje mínusy… Pri anorganickom jóde je potrebné byť veľmi opatrní, pretože je tu možnosť predávkovania sa . Z vlastnej skúsenosti viem, že nie každú formu jódu štítna žľaza príjme a vyrobí z neho hormón.

Pre telo je najprijateľnejšia forma aktívneho jódu v organickej forme, po ktorom sa štítna žľaza prebudí a začne vyrábať dostatok hormónov. Vďaka tomu sa naštartuje celý metabolizmus.

Zrýchlené metabolické procesy cítia ženy pomerne rýchlo, začnú chudnúť, zlepší sa im stav pokožky, prestanú im padať vlasy, začnú pociťovať prísun energie.

Ktorý je ten správny?

Na trhu je množstvo výživových doplnkov, ja však verím výskumu. Profesor Turianica venoval výskumu jódu 40 rokov. Výsledkom jeho práce je aktívny jód v organickej forme vo výrobku Fortuna Vitae. Odporúčala som ho aj svojej klientke pani Jane. „ Ako prvé som pocítila príval energie. Bola to veľmi príjemná zmena. Ráno som sa zobudila a začala som sa tešiť na to, čo budem cez deň robiť. Všetko ma akosi zázračne začalo baviť. Zrazu som videla slnko, počula vtáčiky a usmievala som sa na deti aj na muža. Kto to zažije, pochopí o čom píšem. Moje ruky a nohy, ktoré boli predtým stále studené, zrazu začali byť teplé,“ hovorí Jana. Bonusom bolo chudnutie, úprava menštruácie a nemala už ani PMS (predmenštruačný syndróm).

„ Olej užívam už siedmy rok. Prvý rok som ho užívala dosť pravidelne, viac menej každý deň, potom už nepravidelne 1-2 krát za týždeň podľa toho, akú som mala fyzickú či psychickú záťaž. Bola som aj na krvných testoch a všetky boli v norme,“ dodáva.

Janette Kecskemétiová,

Výživová poradkyňa

 

O

 

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.